“Richard Bandler ile bir Akşam Sohbeti: NLP’yi Nasıl Keşfettim” adını taşıyan bir kitap Işıl Musluer’in hipnoz ve NLP yolculuğunun başlangıcı olmuştur. Bu kitap sayesinde NLP’nin hipnoz ile yakından bağlantılı olduğunu öğrenen Işıl Musluer, bu mekanizmayı anlayabilmek amacıyla bir hipnoz eğitimine  yazılmıştır. Doktor ve diş hekimi gibi profesyonellerin katıldığı bu eğitim onun konuya duyduğu ilginin hobinin ötesine geçmesine yol açmıştır. Bu eğitimi daha ileri düzey hipnoz eğitimleri ve sonrasında da NLP eğitimleri takip etmiştir. (INLPTA bünyesinde)

Işıl Musluer bilinçaltı dünyasını ve insanlarda dönüşüm sağlama potansiyelini  hayretler içerisinde keşfetmeye ve  ve etrafına da uygulayarak deneyimlemeye başlamıştır. Bu dönemde bir psikoterapi merkezi Işıl Musluer’e, teknikleri kendi merkezlerinde denemesini teklif etmiştir. Denemeler şaşırtıcı derecede hızlı ve olumlu sonuçlar vermiş ve bunun üzerine terapi merkezi ile Işıl Musluer’in işbirliği başlamıştır. Bu, Işıl Musluer’in becerilerini ve deneyimini  geliştirmesine katkıda bulunurken, tekniklerin uygulama alanlarının ne kadar geniş ve etkili olabildiğini de bizzat  deneyimleyebilmesini sağlamıştır.

 

20160228_1634080
Işıl Musluer NLP’nin kurucusu Dr.Richard Bandler ile

Bu arada Işıl Musluer eğitimlerine NLP’yi ilk icat eden kişi olan Richard Bandler ve onun kuruluşu “The Society of NLP” bünyesinde sürdürme kararı almıştır. The Society of NLP, Işıl Musluer’in  Türkiye’de almış olduğu  NLP eğitimlerini geçerli saymamıştır. Bunun üzerine Işıl Musluer,  tüm NLP  eğitimlerini bu kez “The Society of NLP” onaylı yabancı eğitmenlerden almaya başlamıştır.

12809586_10154740402643840_6311687094182975444_n
Richard Bandler’ın birlikte çalıştığı ve The Society of NLP’nin önde gelen isimleri Kathleen LaValle ve John LaValle ile.

1915743_10154758304028840_8746704118007086242_n
Doğal olarak  öğrenme sadece eğitimlerle kısıtlı değildir.  Kaynaklar son derece geniştir. Üstelik hipnoz ve nlp teknikleri, bilinçaltı öğrenme mekanizmasını da devreye sokmakta, öğrenimi son derece hızlı hale getirmektedir. Işıl Musluer de, konuya duyduğu büyük ilgi ve bildiği yabancı dillerin de sayesinde,  her türlü kaynaktan bilgi almaya ve sonsuz bir iştahla tüm literatürü izlemeye, öğrenmeye başlamıştır. İş hayatındaki tecrübeleri ve uzun yıllardır psikolojiye duyduğu ilgi sebebiyle edinmiş olduğu öğrenimler de bu bilgilerle birleşmiş ve ortaya adeta sihirli değnekle dokunmuşçasına insanlara fayda sağlayabilen  harika  bir beceri çıkmıştır.

Işıl Musluer’in bu kadar hızlı ve etkili işleyen bir sistemi keşfetmesi ve en önemlisi de insanlar üzerinde olumlu sonuçlar alabildiğini görmesi, onun, bu teknikleri herkese ve özellikle sağlık çalışanları ve eğitimcilere öğretme arzusu duymasına yol açmış ve nihayet Şubat-Mart 2016 tarihinde ABD’nin Orlando şehrine giderek Richard Bandler’ın kendisinden yoğun NLP eğitimci eğitimleri almış ve “The Society of NLP ve Richard Bandler onaylı Uluslararası NLP Eğitmeni” ünvanını kazanmıştır. Bu, tüm dünyada tanınan ve son derece prestijli görülen bir ünvandır.  Işıl Musluer bu sayede tüm dünyada uluslararası geçerliliğe sahip eğitimler verme  ve bu eğitimlerin sonunda  Richard Bandler’dan imzalı olarak gelecek  sertifikaları sunma hakkı kazanmıştır.

12803155_10154714582083840_3719200298884908092_n

Işıl Musluer ABD’de  Richard Bandler’dan, NLP’nin iş hayatında kullanımına ilişkin“NLP ve İkna Mühendisliği” (NLP and Persuasion Engineering)  ile  NLP’nin eğitimde kullanımına ilişkin “Stratejik NLP ve Öğrenimde Hipnotik Kalıplar” (Strategic NLP and Hypnotic Patterns of Learning) adlı eğitimleri de   almıştır. (Fotoğraflar için tıklayınız)
Diğer taraftan,  tedavi edici hipnoz mekanizmasından farklı işleyen sahne hipnozu mekanizmasını da öğrenebilmek amacıyla  Işıl Musluer, ABD’nin en ünlü sahne hipnoz ustalarından biri olan Richard Barker‘dan da eğitim almıştır.

Richard_Barker_Pendulem
Son derece ünlü ve tecrübeli diğer sahne hipnozu sanatçılarıyla birlikte aldığı bu eğitimin sonunda Işıl Musluer, Richard Barker’ın halka açık olarak düzenlenen  bir hipnoz şovunda Barker’a eşlik de etmiştir. (Fotoğraflar için tıklayınız!)

Bu eğitimler ve özellikle NLP eğitmeni olması sonrasında Işıl Musluer, hipnoz ve NLP’ye olan inancının derinliği sebebiyle de  dış ticaret ile ilgili tüm işlerini devretmiş ve insanlığa büyük faydalar sağlama potansiyeli taşıyan bu mekanizmayı  başkalarına da öğretebilmek ve özel seanslarla insanların iyileşmesine, daha mutlu bir hayat kurmalarına katkıda bulunabilmek amacıyla tam zamanlı olarak bu alanda çalışmaya başlamıştır.